UA

Адвокат при Невиконанні наказу (ст 403 ККУ) 

Досудовий супровід/закриття справи та захист в суді
Телефонуйте

093 007 44 14

Illustration
Illustration

консультація Військового Юриста

Сьогодні найбільшою проблемою українців є незнання та нерозуміння, як діяти в проблемній ситуації, куди звертатись, як захистити свої права.

З перших днів війни Благодійний фонд Солдатів миру за підтримки Юридичної компанії Приходько та партнери, а також юридичного маркетплейсу Консультант, який об’єднав понад 500 адвокатів-волонтерів започаткували благодійну ініціативу – БЕЗКОШТОВНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ КОЖНОМУ УКРАЇНЦЮ!

Напрямки Роботи

Illustration
Illustration
Illustration

Військовий адвокат: Правовий захист при Невиконанні наказу (403 ККУ) в суді

093 007 44 14

самовільне залишення військової частини (СЗЧ)

СЗЧ у військовий час

Що таке СЗЧ?

У зв'язку із повномасштабним вторгненням на території України та логічним збільшенням кількості військовослужбовців, стало популярним використання абревіатури "СЗЧ". Але що саме приховується за цим скороченням? Особливо важливо розібратися у значенні цієї абревіатури в умовах воєнного стану та розглянути можливі наслідки цього явища. Визначається СЗЧ як самовільне залишення частини, місця служби чи території, де він виконує службові обов'язки, без отримання відповідного дозволу. Зокрема варто враховувати той факт, що самовільне залишення частини у військовий час набуває ще більшого рівня відповідальності. Ось цей факт самовільного залишення військовослужбовця може бути прирівняне до таких ситуацій, як відмова від повернення до служби після лікування, відпустки чи переведення в інше місце.

Якщо ж стоїть питання: “що таке СЗЧ у військовий час?”, то, по факту, це те ж саме залишення частини, але карається воно більш суворо, ніж у мирний час. В період воєнного стану відповідальність за цей учинок приходить після трьох діб відсутності військовослужбовця (для строковиків). У контрактників інші умови СЗЧ. Стаття 407 Кримінального Кодексу України окреслює, що кримінальна відповідальність для них починається після десяти днів відсутності. Але при умовах, що контрактник вдруге залишає військову частину, стаття 407 “Самовільне залишення військової частини або місця служби” передбачає початок пошуків бійця після трьох дів відсутності (тобто, в цьому випадку для контрактника умови такі ж, як і для строковика). Ось такі особливості такого явища, як самовільне залишення військової частини контрактником. Також необхідно враховувати, що в період повномасштабного вторгнення на території України, на жаль, вже було зафіксовано випадки такого вчинку, як самовільне залишення частини контрактником. У більшості випадків такі випадки були пов'язані з важкими психологічними проблемами, які виникли у військовослужбовців під час бойових дій. Тому для того, щоб “СЗЧ ЗСУ контракт” (як його можуть називати скорочено) відбувалося менше, варто звернути увагу на психологічний стан бійців, наскільки це можливо в конкретних умовах.


Та насправді самовільне залишення військової частини під час воєнного стану карається доволі жорстоко, саме тому в таких випадках варто звертатися до кваліфікованого спеціаліста-юриста, котрий зможе допомогти у подібній ситуації.


Які можуть бути причини СЗЧ під час військового стану?
● 
Суперечка з командуванням;
Суперечка зі співслужбовцями;
Особисті мотиви;

Відсутність знань щодо повернення та пояснення причин своєї відсутності.
Важливо розуміти, що СЗЧ під час військового стану несе за собою кримінальну відповідальність, але вираження власного та добровільного бажання повертатися до виконання службових обов'язків може виступити як полегшувальна обставина і відповідальність за СЗЧ у військовий час буде меншою. Це відкриває можливість не такого суворого наслідку, наприклад, умовного покарання, замість реального випробування суворості.


СЗЧ ЗСУ — винятки
● 
Відпустка чи ротація;
Медичне лікування чи реабілітація;
Переміщення до нового місця служби;
Залишення на короткий термін за згодою військового командира не вважається СЗЧ під час воєнного стану;
Отримання додаткових професійних навичок (навчання);

Виконання завдань відповідно до військових директив
● 
Але ці винятки мають бути затверджені на офіційному рівні документами чи командиром. Задля того, аби вони не вважалися СЗЧ в умовах воєнного стану, і відповідно, не мати кримінальної відповідальності за ці вчинки. Тож до вищеперерахованих пунктів треба підходити особливо відповідально.

Як проходить розшук СЗЧ?

Взагалі це вважається комплексом заходів, котрі проводяться з метою встановлення місця перебування військовослужбовця, який здійснив самовільне залишення військової частини у військовій час (чи місця служби). Розшук розпочинається з того моменту, як відбулося встановлення факту самовільного залишення військовослужбовця. Для цього командир військової частини видає наказ про розшук.
Ось цей своєрідний рапорт СЗЧ містить в собі наступні відомості:
Прізвище, ім'я та по батькові військовослужбовця, котрий самовільно залишив військову частину; Військове звання, посада та військова частина, до якої він був зарахований перед СЗЧ під час війни; Дата та обставини самовільного залишення військовослужбовцем військової частини.Після видачі цього наказу командир військової частини призначає осіб, відповідальних за проведення розшуку людини, що здійснила СЗЧ у військовій стан. Після цього вже на офіційному рівні починається розшук військовослужбовця, котрий залишив свою частину чи місце служби.А ось при СЗЧ зі зброєю черговий військової частини негайно повідомляє про це в оперативні органи та надсилає відповідну інформацію черговому ВСП. В будь-якому випадку, командир має прийняти необхідні заходи для затримання порушника, котрий здійснив самовільне залишення військової частини зі зброєю і передачі його уповноваженій службовій особі. Якщо фізичне затримання неможливе, важливо повідомити про факт затримання та місцезнаходження правопорушника, котрий здійснив СЗЧ. Адміністративна відповідальність зазвичай у цьому випадку вже ніяк не може передбачатися через складність ситуації.

Особи, відповідальні за проведення розшуку, проводять наступний алгоритм дій при СЗЧ:
Звернення до правоохоронних органів із заявою про розшук військовослужбовця;
Перевірка інформації про військовослужбовця в інформаційних базах даних; Здійснення Розшукових заходів на місці проживання або перебування військовослужбовця.Якщо у ході розшуку військовослужбовець буде виявлений, його доставляють до військової частини і призначається покарання за самовільне залишення частини.Розшук триває доти, доки військовослужбовець не буде виявлений або не буде встановлено, що він загинув або пропав безвісти.
Приклади того, як може відбуватися розшук СЗЧ у військовій час:
Командир військової частини видає наказ про розшук військовослужбовця, який не повернувся до військової частини після відпустки/лікування. Особи, відповідальні за проведення розшуку, звертаються до правоохоронних органів і лишають повідомлення про СЗЧ (заяву про розшук військовослужбовця). Правоохоронні органи проводять розшукові дії, зокрема перевіряють відеокамери, опитують свідків, які, можливо бачили самовільне залишення військової частини мобілізованим, та розшукують військовослужбовця за його особистими даними. У ході розшуку військового виявляють у його теперішньому місці перебування та доставляють до військової частини.
Розшук СЗЧ в ЗСУ є важливим заходом (або їх комплексом), котрий дозволяє встановити місце перебування військовослужбовця, який самовільно залишив військову частину. Це важливо задля того, аби забезпечити виконання військовослужбовцем своїх обов'язків, прив’язати відповідальність за самовільне залишення військової частини в умовах воєнного стану і запобігти участі військового у протиправній діяльності, що могла би нашкодити не тільки йому, а й людям, котрі оточують його.
Але іноді трапляється ситуація, коли вищі військові керівники не мають інформації щодо перебування військовослужбовця на лікуванні або його участі у виконанні бойового завдання і вважають, що варто пристосувати закон про СЗЧ у військовий час. У таких обставинах важливо оперативно представити докази та інформацію, що пояснює причину відсутності. Один з можливих варіантів - оскарження наказу командира, щоб зупинити переддосудове розслідування та відновити своє звання.

СЗЧ-покарання

Зрозуміло, що за проступок мають бути наслідки, але ж які саме? Що ж передбачає стаття 407 (самовільне залишення військової частини) ККУ? Адже у військовий час покарання стають суворішими.
● Позбавлення свободи на період від п'яти до десяти років;● Скасування військового звання;● Також СЗЧ у військовий стан передбачає обмеження права займати конкретні посади або здійснювати певну діяльність на період до десяти років. 
Зазвичай ось такі наслідки передбачає СЗЧ, відповідальність насправді може варіюватися в залежності від конкретних (індивідуальних) обставин і правових норм.

Фактори СЗЧ для мобілізованих● Тяжкий стан психічного здоров'я, наприклад, посттравматичний стресовий розлад або депресія;● Проблеми в сім’ї або особистому житті;● Відчуття несправедливості або неповаги до військовослужбовців.● У таких випадках військові не думають про те, що буде за СЗЧ у військовий час, але, звісно, це не звільняє їх від відповідальності.

Військовослужбовець, який вчинив СЗЧ у воєнний час, може бути звільнений від того, яке покарання за СЗЧ у військовий час має бути задіяним за наявності наступних обставин:● Він добровільно повернувся до військової частини або до служби;● Він вчинив СЗЧ під впливом примусу або загрози;● Він вчинив самовільне залишення частини у військовий стан з метою порятунку життя або здоров'я людей. 
При встановленні наявності поважних причин для СЗЧ у військовий час стаття 407 передбачає, що військовослужбовець може бути звільнений від кримінальної відповідальності за рішенням суду і, відповідно, покарання за СЗЧ у військовий час в такому випадку не буде.
Але взагалі військовому керівництву важливо вдосконалювати систему управління та забезпечення військових сил таким чином, щоб мінімізувати СЗЧ. Мобілізований військовослужбовець не буде думати про такий вчинок, якщо буде адекватна підтримка і він буде бачити бажання надання допомоги.
А яка відповідальність за дезертирство у військовий час?
Взагалі це певний вид ухилення. Його суть заключається не в тимчасовому ухиленні протягом якогось часу, а в повній відмові від військової служби на постійній основі. Іншими словами, військовослужбовець свідомо не планує повертатися на службу взагалі. Саме це розмежовує дезертирство від СЗЧ. Що це, як не кримінальна відповідальність також? Але вже відповідно до 408 статті ККУ. Але у випадку дезертирства термін позбавлення волі може становити від п’яти і до дванадцяти років.
Тож загалом, якщо Вам не зрозуміло, що таке СЗЧ в армії, які його наслідки, чи можна їх уникнути, а головне — як це зробити? Рекомендуємо звернутися до юридичного спеціаліста, котрий може надати військовослужбовцю правову допомогу при розслідуванні СЗЧ. Або юрист може допомогти військовослужбовцю зібрати докази, які підтверджують наявність поважних причин для СЗЧ. Наприклад, якщо військовослужбовець вчинив СЗЧ через важкі психологічні проблеми, юрист може допомогти йому отримати медичну довідку, яка підтверджує наявність цих проблем.
Для того, аби отримати цю допомогу, завантажуйте додаток “Консультант” і залишайте свою заяву.

діяльність проекту

Уже понад 2 тис безкоштовних консультацій надано і ми не зупиняємось. Ми допомагаємо людям розібратись з питаннями мобілізації та призову до Збройних сил України, відшкодування шкоди завданої війною, соціальних гарантій дітям, жінкам та малозабезпеченим люлям та іншими питаннями порушення прав громадян в умовах війни.

Ми надзвичайно вдячні компанії Google, яка також підтримала нашу ініціативу і надала грант задля можливість поширити інформацію в мережі інтернет.

Для можливості ознайомитись з наданими на проекті консультаціями, а також отримати 3 безкоштовні юридичні консультації перейдіть за посиланням.  

Для отримання безкоштовних консультацій 1. Тиснемо на кнопку Оримати консультацію 2. Заповнюємо форму 3. Оберіть операційну систему (Android або IOS).4. Вкажіть номер телефону, на який буде відправлено реферальний код з безкоштовними консультаціями.4. Завантажте мобільний додаток КОНСУЛЬТАНТ.5. Отримайте 3 безкоштовні консультації в розділі Консультації.

Якщо нам вдалось Вам допомогти, будемо вдячні за репости та рекомендації.

Окремо звертаюсь до юристів та адвокатів, не будьте байдужі, долучайтесь до нашої волонтерської ініціативи та реєструйтесь за посиланням https://consultant.net.ua/cabinet/register

на Зв'язку

Якщо вам потрібна допомога зв'яжіться з нами

Якщо ви потребуєте тимчасового притулку, гуманітарної чи іншої допомоги, зв’яжіться з нами будь-яким зручним способом.

Ви можете зателефонувати нам, написати нам електронною поштою, у соціальних мережах або прийти до нашого головного офісу

наші соціальні мережі: ㅤFACEBOOKInstagram linkedin

  • НАПИШІТЬ НАМ

    gro.aipsnu%40ofni

  • ТЕЛЕФОНУЙТЕ НАМ

  • ГОЛОВНИЙ ОФІС

    М. КИЇВ, МЕЧНИКОВА 2 (БЦ ПАРУС)